تبلیغات
انجمن مهندسین مکانیک خودرو تکاب - شناخت بهتر خود ارضایی
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
میخواهید عکس آموزش تعمیرات خودرو براتون بزارم


آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

شنبه 5 مرداد 1387
شناخت بهتر خود ارضایی
خود ارضایی یا اِستمنا یا واژه‌ی قدیمی آن «اونانیسم» (Onanism) به معنی ارضای میل جنسی توسط خود فرد و از راه دست‌کاری آلت جنسی است. استمنا با رسیدن به لحظه‌ی اوج لذت جنسی (ارگاسم) به اتمام می‌‌رسد. در جنس مذکر همراه با بیرون ریختن مایع منی و در جنس مؤنث همراه با سفتی عضلانی و لذت شدید در مهبل است.

خود ارضایی یا استمنا -  آیا ترك عادت موجب مرض است؟

ترك یا تخفیف آن ایفا كند.

تربیت صحیح فرزندان، وظیفه و مسئولیتی است كه بر عهده‌ی والدین قرار دارد. توجه و درك مناسب از احتیاجات روحی و جسمی فرزندان می‌تواند پدر و مادر را در تربیت آنان یاری كند.

یكی از احتیاجات مهم هر فرد، احتیاج برای جفت‌گیری یا همان میل جنسی است. بدیهی است كه غریزه و نیروی جنسی در انسان اهمیت ویژه‌ای دارد و با شناخت درست و سپس قرار دادن آن در مسیری كه باید به طور طبیعی طی كند، در رسیدن انسان به زندگی ایده‌آل كمك شایانی می‌كند.

 


خود ارضایی با رسیدن به لحظه‌ی اوج لذت جنسی، ارگاسم، به پایان می‌رسد.

بخشی از سیر تربیت فرزندان، آموزش مسائل جنسی و فرآیندها و وقایع مرتبط با آن است. والدین با آموزش به موقع مسائل جنسی به فرزند می‌توانند در شناخت او از بدن خود و رفع مشكلات احتمالی پیش آمده، بیشترین نقش را ایفا كنند.

متأسفانه در ایران با توجه به فضای مذهبی و اعتقادی حاكم و قبیح دانستن طرح این گونه مسائل، اقدامی برای آموزش جنسی به كودكان و نوجوانان انجام نمی‌شود. نتیجه‌ی این امر چیزی جز به وجود آمدن سؤالات بی‌پاسخ و مشكلات عدیده برای فرد در آینده نخواهد بود. یكی از این مشكلات پدیده‌ای به نام «خود ارضایی» (Masturbation) است.

«خود ارضایی» یا «اِستمنا» یا واژه‌ی قدیمی آن «اونانیسم» (Onanism) به معنی ارضای میل جنسی توسط خود فرد و از راه دست‌كاری آلت جنسی است. استمنا با رسیدن به لحظه‌ی اوج لذت جنسی (ارگاسم) به اتمام می‌‌رسد. در جنس مذكر همراه با بیرون ریختن مایع منی و در جنس مؤنث همراه با سفتی عضلانی و لذت شدید در مهبل است.

خود ارضایی معمولاً با خیال‌بافی فرد همراه است و پیش از ازدواج یك امر طبیعی بوده و به دلیل كمبود یا نبود رابطه‌ی جنسی نزد هردو جنس شایع است. زمان اولین خود ارضایی در افراد متفاوت است. به طوری كه در كودك دوساله نیز گزارش شده است. استمنا در مردان با محوریت تحریك آلت تناسلی و در زنان با محوریت تحریك كلیتوریس (جزء شبه آلت تناسلی در بانوان كه باعث احساس ارگاسم می‌شود) اتفاق می‌افتد.

با توجه به مطالعات محققان غربی، بیش از 90% مردان و 80% زنان در طول عمر خود حداقل یك مرتبه خود ارضایی كرده‌اند. متأسفانه آماری برای ایران موجود نیست. اما با توجه به وضعیت جنسی كشور و افزایش سن ازدواج می‌توان به میزان شیوع خود ارضایی در كشور پی برد.

 

 

خود ارضایی با تصویر خود در آیینه 

قصد از طرح این موضوع فقط بررسی این پدیده‌ی رو به رشد است و به هیچ عنوان بر انجام یا عدم انجام آن تبلیغ و توصیه نمی‌شود. با این مقدمه به بررسی این پدیده می‌پردازیم.

اعتیاد به خود ارضایی و مراحل آن:
اسپرم تولیدی در بیضه‌ی آقایان پس از اتمام تاریخ مصرف و عدم جفت‌گیری باید تخلیه شود. بنابراین بدن سیكل طبیعی تخلیه اسپرم را برنامه‌ریزی می‌كند كه می‌توان آن را نوعی خود ارضایی به شمار آورد؛ با این تفاوت كه خودكار و از سوی بدن انجام می‌شود. معمولآً تخلیه‌ی اسپرم در مردان بیشتر هنگام خواب یا ادرار كردن صورت می‌گیرد.

در بانوان اسپرمی تولید نمی‌شود؛ بلكه در اثر تحریكات و به هر دلیل، خون مرتباً به جهاز جنسی آن‌ها هجوم می‌آورد و فرد را در حالت آمادگی برای برقراری رابطه‌ی جنسی قرار می‌دهد و در همین زمان ترشحات جنسی در دستگاه تناسلی فرد تولید می‌شوند كه نیاز به تخلیه دارند. برای تخلیه‌ی این مواد، بانوان از عروق خونی و عادت ماهیانه‌ی خود كمك می‌گیرند.

خود ارضایی در صورتی كه به صورت عادی و برنامه‌ریزی شده توسط بدن انجام گیرد، مشكل خاصی برای فرد به وجود نمی‌آورد. حال اگر این سیكل طبیعی توسط فرد بر هم خورد و به صورت بیمار گونه و اعتیاد ظاهر شود، عوارض بسیاری برای آن شخص ایجاد می‌كند كه در حالت غیراعتیادی بروز نمی‌یابد. ابتدا به مراحل اعتیاد به خود ارضایی و عوارض آن می‌پردازیم:

 


استمنا در بانوان با محوریت كلیتوریس

1- مرحله‌ی مشكل‌ساز (Problematic): در افرادی بروز می‌كند كه روزانه بیش از یك یا دو بار استمنا می‌كنند. عوارض آن عبارتند از:
الف) خستگی و كوفتگی

ب) عدم تمركز حواس

پ) ضعف حافظه

ت) استرس و اضطراب

2- مرحله‌ی گرفتاری شدید (Severe): در افرادی كه در روز سه تا چهار بار استمنا می‌كنند پدیدار می‌شود. عوارض آن عبارتند از:
الف) خستگی و كوفتگی

ب) تغییرات سریع خلقی

ج) حساسیت بیش از حد و زود رنجی

د) كمردرد

ه) نازك شدن موها (به دلیل برهم خوردن نظم هورمونی)

و) ناتوانی جنسی زودرس در جوانی

ی) بی‌خوابی، بدخوابی و مشكلات مشابه آن‌ها

3- مرحله‌ی گرفتاری بسیار شدید (Addictive): در این حالت فرد روزانه حتی پنج بار استمنا می‌كند كه عوارض بسیار شدیدتری در او ظهور می‌یابد:
الف) خستگی و كوفتگی

ب) ریزش شدید موها

ج) تار شدن دید چشم‌ها

د) وِز وِز گوش

ه) انزال زودرس و غیرارادی و خروج منی به صورت قطره قطره

و) درد كشاله‌ی ران و ناحیه‌ی تناسلی

ی) دردهای قولنجی در ناحیه‌ی لگن و استخوان دنبالچه

 

ترس از شكسته شدن خلوت، تنهایی محركی مناسب برای استمنا

بررسی دیگر عوارض:
1- آسیب پروستات: استمنا به شكل صحیح و غیر اعتیادگونه در تقویت پروستات و جلوگیری از ابتلأ به سرطان پروستات كمك فراوانی می‌كند. اما اگر به صورت مكرر و اعتیاد گونه انجام شود، باعث تقویت احتمال ابتلأ به سرطان پروستات می‌شود.

2- خستگی و كوفتگی مفرط: به دلیل انرژی‌بر بودن اعمال جنسی كه خود ارضایی را نیز شامل می‌شود، موجب كمبود انرژی و تخلیه‌ی ذخایر گلیكوژن (نوعی قند كه برای تأمین انرژی سلول‌های عضلانی لازم است) می‌گردد، در نتیجه خستگی و كوفتگی مفرط روی می‌دهد.


3- گرفتگی عضلانی: برای رسیدن به حالت اوج لذت جنسی یا ارگاسم، عضلات بدن و دستگاه تناسلی چه در مردان برای تخلیه‌ی اسپرم و چه در زنان برای پمپاژ خون به ناحیه‌ی تناسلی منقبض می‌شوند. در استمنا اعتیاد گونه و زیاده از حد، عضلات همیشه در حال انقباض و گرفتگی هستند.

4- آسیب و سكته‌ی مغزی: به دلیل هجوم خون به آلت تناسلی در آقایان و دستگاه تناسلی در بانوان و نرسیدن خون و در پی آن كمبود اكسیژن و غذا در مغز، احتمال سكته‌ی مغزی بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می‌شود حتی المقدور خود ارضایی به حالت دراز كشیده و خوابیده انجام شود تا خون كافی به مغز برسد.

5- بروز انواع سرطان‌ها: در جنس مذكر علاوه بر سرطان پروستات كه ناشی از حالت اعتیاد گونه‌ی خود ارضایی است سرطان های دیگری همچون سرطان آلت تناسلی (Penis Cancer) و سرطان بیضه (Testis Cancer) نیز مشاهده می‌شود. در جنس مونث سرطان مهبل و مخاط مهبل (Vagina Cancer) و سرطان كلیتوریس (Clitoris Cancer) بروز پیدا می‌كند. كاملاً مشخص است كه بروز این سرطان‌ها به دلیل كار كرد بیش از اندازه‌ی عضو تناسلی بوده و در سیر طبیعی بدن به ندرت همچنین بیماری‌هایی دیده می‌شود.

6- آسیب روحی- روانی: بیشترین آسیب و عارضه‌ی خود ارضایی آسیب روحی و روانی‌ای است كه به خود فرد وارد می‌شود. مهمترین این عوارض افسردگی و احساس گناه پس از خود ارضایی است. ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‌گیری، بی‌‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاش‌گری، بداخلاقی و تندخویی، كسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت و عدم اعتماد به نفس از دیگر عوارض روحی- روانی این امر هستند.

7- عوارض اجتماعی: ناسازگاری خانوادگی، بی‌میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر(استمنا بعد از ازدواج) احساس طرد شدن و از بین رفتن عزّت، پاكی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگی مشترك از آسیب های اجتماعی خود ارضایی هستند.

 

خود ارضایی آلت‌محور در آقایان

لازم به ذكر است كه عوارض زیر به هیچ عنوان ارتباطی با خود ارضایی ندارد:

1- سیاهی دور چشم: به دلیل عوارض ژنتیكی و فقر آهن در بدن ظاهر می‌شود.
2- عقیم شدن: بر اثر عوامل بیماری‌زا، عوامل محیطی و عوارض ژنتیكی ایجاد می‌شود.

3- كوچك شدن و تنبلی بیضه‌ها: بیضه‌ها برای ساخت اسپرم مرتباً در حال حركت برای به دست آوردن دمای مناسب هستند كه گاهی به درون بدن كشیده می‌شوند و به اشتباه كوچك شدن آن‌ها دانسته می‌شود. خود ارضایی همچنین موجب به كار افتادن بیضه ها و فعالیت آن‌ها می‌شود كه ارتباطی با تنبلی و كوچك شدن آن‌ها ندارد.

4- نابینایی، ناشنوایی و از بین رفتن سیستم عصبی در اثر كمبود منی: مایع منی از سلول اسپرم و مایعات غدد ضمیمه دستگاه تناسلی (مانند غده‌ی پروستات در انسان و غدد وِزیكولی در نشخواركنندگان) تشكیل شده است. نقش مایعات غدد ضمیمه جنسی ابتدا خنثی كردن محیط اسیدی مجرای خروج اسپرم و سپس تغذیه‌ی خود اسپرم است.

اسپرم در بخش انتهایی مسیر خروج خود از بدن با مجرای خروج ادرار در آلت تناسلی هم مسیر می‌شود و چون ادرار اسیدی است، پس مایعات غدد ضمیمه جنسی می‌توانند این محیط اسیدی را با قلیایی بودن خود، خنثی كرده و مسیر مناسبی برای عبور و خروج اسپرم فراهم كنند. این وظیفه در انسان بیشتر بر عهده‌ی مایعات قلیایی تولید شده از غده‌ی پروستات است.

مایعات غدد ضمیمه سرشار از قند فروكتوز هستند كه برای تغذیه‌ی خود اسپرم در نظر گرفته شده است و به هیچ وجه برای تغذیه و انرژی‌زایی دیگر عناصر و ارگان های بدن كافی نیستند، بنابراین نابینایی، ناشنوایی و دیگر عوارض عصبی و غیرعصبی نسبت داده شده به نبود یا كمبود اسپرم برای تولید انرژی صحیح نیست.

 


احتمال صدمات و سكته‌ی مغزی در خود ارضایی به صورت درازكش كم‌تر از حالت ایستاده است

ذكر این نكته خالی از لطف نیست كه جذب اسپرم تبعات و هزینه‌هایی برای بدن دارد كه از آن جمله می‌توان به گرمای اضافی تولید شده در اثر جذب اسپرم از عروق بیضه اشاره كرد كه با گذشت زمان مانع از تولید اسپرم سالم در بیضه‌ی فرد می‌شود و در افرادی كه عمل وازكتومی (بستن لوله های منتقل كننده‌ی اسپرم برای جلوگیری از بارداری) را انجام داده‌اند، این عارضه بیشتر مشاهده می‌شود.

خود ارضایی مزایایی هم دارد:
خود ارضایی مانند هر پدیده‌ی دیگر جهان طبیعت دارای سود و زیان است. اینكه ما فقط معایب آن را ببینیم، امری خارج از انصاف است. در این بخش به پاره‌ای از مزایای خود ارضایی به طور خلاصه اشاره می‌كنیم:

1- بزرگ‌ترین مزیت خود ارضایی این است كه مانع از برقراری یك رابطه‌ی پرخطر جنسی از طرف شخص می‌شود.
2- به ثبات در رابطه‌ی جنسی و شناخت میزان پایداری در وضعیت های مختلف جنسی كمك می‌كند.

3- شناخت بیشتر بدن، دستگاه تناسلی و لحظه‌ی اوج لذت جنسی (ارگاسم) و كنترل این لحظه.

4- اطلاع یافتن از میزان تقاضای جنسی از شریك خود و نحوه‌ی برخود با او هنگام برقراری رابطه.

5- آشنایی با سیكل جنسی بدن خود و مواقع تقاضا برای انجام عمل جنسی و تحت اختیار گرفتن شرایط بدنی.

6- آموزش از تخیلات جنسی خود در هنگام خود ارضایی و رفتارسازی جدید از آن‌ها در واقعیت و هنگام برقراری رابطه.

7- مواجهه با مشكلات و موانع جنسی خود و شناخت و تلاش برای رفع آن‌ها.

8- طراوت و لطافت آلت تناسلی برای فرد بسیار مهم است؛ خصوصاً در زنان بدون همسر و مطلقه. این طراوت می‌تواند با انجام خود ارضایی معقول و كنترل شده بازسازی گردد.

9- خود ارضایی این امكان را به فرد می‌دهد كه بدون نگرانی از بیماری ها یا مرزهای موجود در روابط جنسی، خود را به مرز تخلیه برساند.

10- خود ارضایی باعث كاهش فشارهای دوره‌ی عادت ماهیانه در زنان می‌شود.

11- ایجاد آرامش و فراهم كردن خوابی راحت و عمیق برای فرد. به دلیل كاهش فشار خون در اثر هجوم خون به جهاز تناسلی. البته همچنین حالتی در رابطه‌ی جنسی عادی هم به وقوع می‌پیوندد.

12- تخلیه‌ی فشارهای منفی كه در طول روز به سراغ فرد می‌آیند. با انجام خود ارضایی بسیاری از این فشارها تخلیه می‌شوند.

13- خود ارضایی بسیار سریع تر از رابطه عادی فرد را از فشار جنسی رها می‌كند.

14- استمنا كمتر از یك رابطه‌ی جنسی، انرژی و زمان صرف می‌كند و فضا و احتیاجات آن بسیار در دسترس و قابل تهیه است. . .

و تعدادی از موارد دیگر كه با توجه به شرایط بدنی، روانی و اجتماعی فرد می‌توانند برای او از مزایای این امر محسوب گردند.

 

دستگاه تناسلی مرد 

 

خود ارضایی از دید مذاهب و ادیان:
یهودیت: خود ارضایی در یهودیت به طور كامل منع نمی‌شود و عملی توأم با سلامتی و نشاط‌آوری تلقی می‌گردد؛ اما در برخی شاخه‌های آن خود ارضایی جنس مذكر ممنوع است.

اسلام: در اسلام استمنا حرام است و اكثر فقها آن را گناه كبیره به شمار می‌آورند. همچنین اگر مسلمان روزه‌دار استمنا كند، روزه‌اش باطل و كفاره‌ی جمع بر او واجب می‌شود. پس از استمنا غسل بر مسلمان واجب می‌شود (غسل جنابت) و در صورت عدم انجام غسل، عبادت او پذیرفته نمی‌شود. برخی فقها مانند آیت‌الله لنكرانی، خود ارضایی را در صورتی كه برای آزمایش پیش از ازدواج نیاز به اسپرم وجود داشته باشد و از راه دیگری نتوان اسپرم‌گیری كرد، بلامانع می‌دانند.

دیدگاه اهل سنت: اهل سنت نظرات متفاوتی را درمورد خود ارضایی دارند. برخی آن را در تمام اشكال و موارد حرام می‌دانند، برخی در مواردی آن را مجاز می‌شمارند و برخی آن را مكروه می‌دانند.

دیدگاه شیعیان: از نظر شیعیان خود ارضایی به طور كامل و در تمام اشكال آن حرام می‌باشد.

مسیحیت: كاتولیك‌ها در پاره‌ای موارد همانند خود ارضایی برای شناخت بدن و احساسات جنسی آن را مجاز می‌شمارند. به عقیده‌ی پروتستان ها، خود ارضایی یك سیر طبیعی از سیكل جنسی افراد است و این امر مانع از روابط جنسی غیرمجاز مانند همجنس‌بازی می‌شود.

تائویسم: یك آیین قدیمی چینی است كه نوید بخش زندگی طولانی است. در این آیین مردان از خود ارضایی منع شده‌ند. زیرا با اعتقاد به منابع انرژی در شكم تحتانی، استمنا بدن را از انرژی تخلیه و مانع ادامه‌ی حیات هارمونیك كه به آن نوید داده شده، می‌شود. همچنین اعتقاد بر این است كه خود ارضایی زنان باعث كاهش طول عمر و امراض لاعلاج در آنان می‌شود.

 


دستگاه تناسلی زن

نكات و روش های تخفیف و درمان خود ارضایی:
سه نكته‌ی مهم مشترك برای تخفیف و درمان میان همه‌ی امراض و عادات وجود دارد:

یك- در درمان هر بیماری یا ترك هر عادت، مهم‌ترین قسمت عزم و اراده‌ی فرد برای درمان و ترك عادت است.
دو- عدم یأس و ناامیدی برای ترك و ایمان به درمان‌پذیری.

سه- در نظر گرفتن زمان برای ترك و درمان.

برای ترك یا تخفیف استمنا راه های متعددی وجود دارد كه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود. باید توجه داشت كه راه‌های موجود در همه‌ی افراد مؤثر نیستند و همانند حساسیت‌های مختلف كه در هر فرد متفاوت عمل می‌كنند، شخص باید با شناخت و در نظر گرفتن شرایط خود اقدام به ترك یا كاهش این امر كند.

1- تلقین به شخص كمك می‌كند تا اراده‌ی خود را تقویت كند و به خود بگوید كه می‌تواند استمنا را كنار بگذارد.
2- افزایش فواصل زمانی خود ارضایی. برای مثال از روزی دو مرتبه به روزی یك مرتبه و ...

3- عدم مشاهده‌ی مناظر شهوت‌انگیز از جمله فیلم، عكس و پوستر، همچنین نوشته‌ها، داستان‌ها و. . .

4- اسلام ازدواج را برای جلوگیری از روابط جنسی خارج از محدوده‌ی زناشویی توصیه می‌كند. اما در شرایط امروز كه ازدواج كاری بس مشكل شده است، برخی ازدواج موقت را پیشنهاد كرده‌اند كه خود جای بحث دارد.

5- منحرف كردن فكر در صورتی كه تحریكی برای خود ارضایی اتفاق افتاد.

6- دوری از خیال‌پردازی و سرگرم بودن به كارهای مفید مانند مطالعه، ورزش و ...

7- تنهایی، كلید اقدام به استمنا است.

8- بهتر است برای استحمام و شستشوی بدن به خصوص جهاز تناسلی، از وسایل نرم مانند ابر استفاده نشود و هر چه زودتر كار استحمام را به پایان رساند. عدم مشاهده‌ی بدن عریان نیز از بروز تحریك جلوگیری می‌كند.

9- پوشیدن البسه‌ی تنگ و چسبان عامل تحریكی مناسبی برای استمنا است. لباس تنگ با مالش عضو جنسی شرایط را برای خود ارضایی فراهم می‌كند.

10- تخلیه مثانه قبل از خواب

11- شستشوی دستگاه تناسلی با آب سرد پس از ادرار كردن كمك مؤثری در رفع و عدم تحریك آن می‌كند.

12- پر نكردن شكم پیش از خواب با غذای سنگین

13- اجتناب از خوردن غذاهای محرك مانند فلفل، پیاز، خرما، ادویه جات، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب

14- در نوشیدن مایعات خصوصاً در هنگام خواب افراط نشود، همچنین از مصرف الكل پرهیز شود.

15- و در انتها تحلیل شرایطی كه فرد را وادار به خود ارضایی می‌كند، می‌تواند نقش مهمی را در یافتن راهی برای چگونگی

نوشته شده توسط فریدون ساعت 05:07 ق.ظ موضوع مطلب :‌ حرفهای خودمونی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari